Energetický štítek (neboli štítek EU) poskytuje informace o údajích o nízké spotřebě energie a vody u hlavních typů domácích spotřebičů od roku 1996. Je vyžadován zákonem a je uveden na výrobku, a to jak v obchodech, tak prostřednictvím internetových stránek prodejců. Účelem energetického štítku je na první pohled ukázat zákazníkovi údaje o energetické účinnosti, aby mohl lépe porovnávat s jinými výrobky. Domácí spotřebiče se postupem času stávají nákladově i energeticky účinnějšími. Z tohoto důvodu se nyní štítek EU aktualizuje. Evropská unie vydala povinnou aktualizaci stávajícího energetického štítku pro následující kategorie výrobků:
• Pračky
• Pračky se sušičkou
• Chladničky / mrazničky
• Myčky nádobí
Od března 2021 musí být na všech zařízeních viditelný pouze tento štítek.
Evropské sdružení výrobců (APPLIA) vysvětluje pozadí revize, termíny, povinnost výrobců a prodejců, nové požadavky na ekodesign s ohledem na účinnost zdrojů a samotný nový energetický štítek. Spotřebitelé se s novými štítky na zařízeních setkají až od 1. března 2021.
S přepracovaným energetickým štítkem se zavádějí některé obsahové novinky:
Obecně se na všech energetických štítcích bude nacházet QR kód, který odkazuje na databázi výrobků EU EPREL. Tam najdete další informace na energetickém štítku a v informačním listu výrobku příslušného zařízení.
Předchozí třídy Plus (A+++, A++ a A+) se již nebudou vztahovat na sektor praček. Dostupné třídy energetické účinnosti se pak pohybují v rozmezí od A do G.
Spotřeba vody a elektřiny se nyní již neuvádí v ročních hodnotách, ale na jeden cyklus, resp. 100 cyklů.
Novinkou jsou také zavedené třídy hlučnosti pro odstředivý hluk od A do D, aby byla hladina hluku v dB (A) přehlednější.
Stejně jako všechny nové energetické štítky bude i pračka se sušičkou opatřena QR kódem, který odkazuje na databázi výrobků EU EPREL. Tam najdete další informace o energetickém štítku a produktový list příslušného zařízení.
Pro oblast praček se sušičkou jsou i nadále k dispozici třídy energetické účinnosti od A do G.
Kompletní rozvržení této skupiny výrobků bude revidováno. Plocha pro praní a sušení a plocha pro mytí jsou zobrazeny na vlastní stupnici a hodnoty pro ně jsou uvedeny přehledněji.
Spotřeba vody a elektřiny se nyní již neuvádí v ročních hodnotách, ale na jeden cyklus nebo 100 pracích procesů.
Novinkou jsou také zavedené třídy hlučnosti pro odstředivý hluk od A do D, aby byla hladina hluku v dB (A) přehlednější.
V rámci procesu standardizace byly také u myček nádobí nahrazeny předchozí třídy "Plus" (A+++, A++ a A+) jednotnou stupnicí od A do G. Podle předchozí normy odpovídá nová třída energetické účinnosti B přibližně zařízení s třídou A+++ -23 %.
V budoucnu se na všech energetických štítcích bude zpravidla nacházet QR kód, který odkazuje na databázi výrobků EU EPREL. Tam najdete další informace na energetickém štítku a v technickém listu příslušného zařízení.
Kromě toho se zavádějí nové realističtější informace (např. u hrnců) při určování počtu sad nádobí. Proto se zde nyní budou hodnoty lišit ve srovnání se starým energetickým štítkem.
Spotřeba vody a elektřiny se nyní již neuvádí v ročních hodnotách, ale na jeden cyklus nebo 100 splachovacích procesů.
Novinkou jsou také zavedené třídy hlučnosti od A do D, které zpřehledňují údaje o hladině hluku v dB (A).
Na štítcích chladniček a mrazniček bude také QR kód, který odkazuje na databázi výrobků EU EPREL. Tam najdete další informace na energetickém štítku a v produktovém listu příslušného zařízení.
Předchozí plusové třídy (A+++, A+++ a A+) se již nebudou vztahovat na oblast chlazení a mrazení. Dostupné třídy energetické účinnosti se pak pohybují od A do G. Nová třída energetické účinnosti A odpovídá zařízení s A+++ - 60 % podle předchozí normy.
Stejně jako dříve se spotřeba elektrické energie uvádí na roční bázi.
Nové třídy hlučnosti A-D jsou nové proto, aby se zpřehlednila hladina hluku v dB (A).
Na etiketách chladicích boxů na víno bude také QR kód, který odkazuje na databázi produktů EU EPREL. Tam najdete další informace na energetickém štítku a v produktovém listu příslušného zařízení.
Předchozí plusové třídy (A+++, A++ a A+) se již nebudou vztahovat na oblast chlazení. Dostupné třídy energetické účinnosti se pak pohybují od A do G.
Stejně jako dříve se spotřeba elektrické energie uvádí na roční bázi.
Nové třídy hluku A-D jsou nové, aby se zpřehlednila hladina hluku v dB (A).