Čtení zabere: 2 minuty
Spánek je definován jako opakující se stav, kdy se dostáváme do jiného stavu vědomí. Je charakterizován jako doba, kdy dochází k menší svalové aktivitě, inhibici všech volných svalů během REM fáze (rapid eye movement - rychlé pohyby očí) a také k menší smyslové aktivitě. Ačkoli se může zdát, že spící člověk je nečinný, některé mozkové a tělesné funkce jsou během spánku aktivnější, než když jsme vzhůru. Jako lidské bytosti máme všichni individuální spánkový režim - každý vyžadujeme různou délku, typ a hloubku spánku v průběhu noci. Spánek je klíčovou součástí našeho cirkadiánního rytmu, neboli přirozeného cyklu vašeho těla. Náš cirkadiánní rytmus reguluje náš spánkový cyklus a řídí, kdy se cítíme unavení a ospalí, nebo bdělí a vzhůru. Může pozitivně nebo negativně, v závislosti na tom, kolik spánku si dopřejeme, ovlivnit náš duševní, fyzický a emocionální stav. Pokud pravidelně dosahujete hlubokého spánku, můžete se cítit spokojenější, odpočatější, s lepší náladou a pozorněji vnímat své okolí. Stejně tak, pokud se vám nedostává kvalitního nebo hlubokého spánku, můžete zjistit, že jste během dne náladoví a podráždění a že den je pro vás obtížný.
Co je to cirkadiánní rytmus?
Cirkadiánní rytmus je přirozený cyklus vašeho těla, který probíhá v rozmezí 24 hodin. Jednou ze složek cirkadiánního rytmu je cyklus spánek-bdění, který vám pomáhá cítit se bdělí během přirozeného světla a cítit se ospalí a unavení během tmy. Oba stavy jsou přímo propojeny a váš cyklus spánek-bdění je ovlivněn několika různými prvky, včetně vašeho životního stylu, jako je cvičení a strava. Doporučujeme vytvořit si zdravé stravovací návyky a mít vyváženou stravu s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud je váš cirkadiánní rytmus správně synchronizován a sladěn s procesy ve vašem těle, může cirkadiánní rytmus způsobit a zajistit konzistentní a klidný spánek. V opačném případě však může způsobovat problémy se spánkem, jako je nespavost, a bránit vám ve zdravém spánku.
Jaké jsou různé fáze spánku?
Náš spánkový cyklus se dělí na čtyři různé fáze, z nichž první tři se nazývají NREM, jinak známé jako spánek bez rychlých pohybů očí, a poslední fáze je známá jako REM, spánek s rychlými pohyby očí.
- Fáze 1 NREM spánku: V této fázi tělo začíná přecházet z bdělosti do spánku, vaše svaly se uvolní a srdeční tep, dýchání a pohyby očí se zpomalí. Vaše mozkové vlny se také začnou zpomalovat, protože ty jsou aktivnější, když jste vzhůru. Tato fáze obvykle trvá několik minut.
- Fáze 2 NREM spánku: Tato fáze je známá jako hlubší fáze spánku než předchozí, protože se vaše dýchání a srdeční frekvence nadále zpomalují a vaše svaly jsou uvolněnější. Vaše tělesná teplota se sníží a pohyby očí se zastaví. Mozkové vlny se také zpomalí a tato fáze je obvykle nejdelší ze čtyř fází spánku.
- Fáze 3 NREM spánku: Tato fáze je významnou součástí toho, abyste se následující den cítili čilí a svěží. Vaše dýchání, srdeční tep a mozkové vlny dosáhnou nejnižší úrovně a vaše svaly budou maximálně uvolněné. Délka této fáze se bude v průběhu noci zkracovat. Většina lidí uvádí, že má problémy s dosažením druhé a třetí fáze spánkového cyklu, takže pro některé je obtížné dosáhnout hlubokého spánku.
- Fáze 4 REM spánek: Čtvrtá fáze, známá jako fáze spánku REM, nastává přibližně 90 minut po usnutí. V této fázi se vaše oči poměrně rychle pohybují dopředu a dozadu, zatímco se začíná zvyšovat frekvence dýchání, srdeční tep a krevní tlak. Během fáze spánku REM dochází ke snění, vaše ruce a nohy se budou obtížně pohybovat, což se děje proto, abyste se během snů fyzicky nepohybovali. Délka každého spánkového cyklu REM se v průběhu noci prodlužuje. S přibývajícím věkem se délka této fáze zkracuje, což znamená, že budete trávit více času ve fázích NREM.
Tyto různé fáze probíhají cyklicky po celou noc, dokud se neprobudíte. U většiny lidí trvá každý cyklus 90 až 120 minut.
Mohu změnit svůj spánkový cyklus?
Krátká odpověď zní: ano, můžete, ale bude to vyžadovat zavedení jistých návyků, dokud nezměníte celou svou rutinu. Pokud například běžně vstáváte v 8 hodin ráno a chcete začít vstávat mnohem dříve, například v 6 hodin, začněte prodlužovat čas vstávání o 15 minut. Dělejte to tři až čtyři dny po sobě, dokud si na tuto rutinu nezvyknete, a pak v tom pokračujte a prodlužujte dobu vstávání, dokud se nezačnete probouzet v požadovanou dobu, v tomto případě v 6 hodin ráno.
Pokud máte potíže s usínáním nebo máte problémy s tím, abyste zůstali spát po celou noc, doporučujeme konzumovat méně kofeinu a alkoholu a také zajistit si dostatek pohybu, pravidelná fyzická aktivita je vynikající a snadný způsob, jak zlepšit kvalitu spánku.
Vítejte ve společnosti Whirlpool - značce spotřebičů navržených pro vaši pohodu.