Výhody správného dýchaní pro vaše tělo i mysl

Kategorie: Čas pro sebe - července 2022
  • Zkopírovat odkaz
#
Související technologie:
Monitorování kvality vzduchu
Objevte více

Čtení zabere: 2 minuty

"Zamyslete se nad tím jak dýcháte, jak se nadechujete a jak vydechujete." Právě těmito slovy začíná mnoho dechových cvičení starých miliony let, která poprvé pronesl Buddha a která jsou stále populárnější díky velkému mistru Thich Nhat Hanhovi.

Přístup "tady a teď"

Pokud hledáte způsob, jak se dostat do rozpoložení "tady a teď", musíte se zaměřit na svůj dech. Děje se neustále, v přítomném okamžiku a přináší s sebou spoustu informací a podnětů.

Dech vypovídá o tom, jací jsme, mnohem více, než si možná vědomě myslíme, a proto se o něm často mluví jako o "zrcadle duše". Krátký, rychlý dech může prozrazovat úzkostný stav a delší, pomalejší dech může odrážet klidný stav; existuje však mnoho aspektů a pouze pozorováním a procvičováním různých dechových technik se můžeme naučit číst své emoční stavy.

Dýchací techniky: proč a kdy cvičit

Dechové techniky nás učí dýchat různými způsoby a lze je praktikovat stejně jako jakékoli jiné fyzické cvičení. Změnou způsobu dýchání můžeme najít způsob, jak změnit svou náladu a energii. Dech se tak stává velmi mocným nástrojem, který můžeme mít stále pod kontrolou. Někdy, když nemůžete nic změnit na okolnostech kolem sebe, vám dech může pomoci změnit vaše prožívání daného okamžiku a různých situací.

Nyní vám navrhneme malé dechové cvičení, v sanskrtu se mu říká Pránájáma, abyste si mohli tyto výhody vyzkoušet a pozorovat, jak se během cvičení a na jeho konci cítíte.

Nejvhodnější doba pro cvičení Pránájámy je ráno, jakmile se probudíte, při západu slunce nebo večer před spaním. Zejména na začátku se hodí jakákoli denní doba, nejlépe na lačno nebo po malém, lehkém jídle. Je třeba si najít klidné a soukromé místo, kde se můžete pohodlně posadit: může to být na podlaze, na meditačním polštáři, na jógovém bloku nebo na židli: je důležité, aby páteř byla dobře protažená a umožňovala volné proudění dechu. Pokud chcete, můžete si zapálit kadidlo, difuzér s esenciálními oleji nebo svíčku a na pozadí pustit meditační hudbu. Až budete mít pocit, že máte svůj prostor a správný čas, můžete začít

Pozorujte, prožívejte a zpomalte

  1. Chvíli pozorujte svůj dech. Všimněte si, zda se nadechujete nosními dírkami nebo ústy. Zda-li se vám dech prodlužuje nebo zkracuje. Zda vyplňuje celý hrudní koš, nebo zda zůstává v horní části trupu. Pozorujte vlnu, kterou dech vytváří, a zprávu, kterou dává horní části vašeho těla.
    Vše začíná takto, pozorováním. Snažte se také pozorovat své pocity v daném okamžiku a všímejte si, zda se dokážete přivést do klidnějšího a uvolněnějšího stavu. Dech je energie, která se pohybuje tělem, a my jsme touto energií naplněni a pohybujeme se s ní.
     
  2. Po počáteční fázi pozorování, kdy dech probíhá ve své spontánní a přirozené podobě, můžete zkusit změnit své dýchání postupným prodlužováním nádechu a výdechu. Dýchání vám může pomoci změnit pocity, které máte v určitém okamžiku v těle, a zlepšit tak hospodaření s energií a rovnováhu mysli.
    Dechovou praxi začněte pozorováním: na začátku jí můžete věnovat tři minuty denně a postupně ji prodlužovat na deset minut nebo i více. Doporučuji vést si malý deník, kam si budete denně zaznamenávat svá cvičení a případně si poznamenávat něco o tom, co cítíte ve svém těle před a po cvičení.
     
  3. Dlouhé, pomalé nádechy. Když dýcháme vědomě, můžeme svůj dech zpomalit a prohloubit; vyzkoušejte dvacet nádechů za minutu. Při pomalém, kontrolovaném dýchání se můžeme dostat až na čtyři nádechy za minutu, což má velký přínos při rozrušení a stresu.
    Zkuste se nadechnout nosem tak, že nejprve rozšíříte spodní část břicha, pak oblast solar plexu (asi v polovině trupu) a nakonec horní část. Můžete si pomoci tím, že si pravou ruku položíte na břicho a levou ruku na úroveň srdce. Při výdechu se snažte vyprázdnit nejprve horní část, pak solar plexus a nakonec oblast břicha. Snažte se, aby byl dech plynulý, a najděte si vlastní pomalý rytmus, který budete udržovat. Této dechové technice se také říká "třípásmové dýchání".

     

 

 

Mezi dýcháním, duševními a tělesnými funkcemi existuje silný přímý vztah, takže každý dech je harmonizačním prostředkem ve vztahu mezi psychikou a tělem. Obecněji řečeno, z praktikování vědomých dechových technik pramení zdraví a síla, velká schopnost koncentrace a zvýšená fyzická i psychická odolnost vůči únavě a napětí. Tělo pociťuje nesčetné výhody, zlepšují se všechny biologické funkce, a tím se výrazně zvyšuje kvalita života jako celku.

Užijte si cvičení!

Vítejte ve Whirlpool! Pohoda začíná u vás doma.

Článek pro Whirlpool napsala Federica Caronna, učitelka vinjásy a jin jógy, lektorka jógy s ohledem na trauma Somatic Competence®.

Související technologie:
Monitorování kvality vzduchu
Dýchání čistého vzduchu je důležité pro vaši pohodu. Pokročilý senzor čističky vzduchu Whirlpool poskytuje zpětnou vazbu o kvalitě vzduchu v reálném čase.
Objevte více
Související technologie:
Monitorování kvality vzduchu
Dýchání čistého vzduchu je důležité pro vaši pohodu. Pokročilý senzor čističky vzduchu Whirlpool poskytuje zpětnou vazbu o kvalitě vzduchu v reálném čase.
Objevte více