Čtení zabere: 3 minuty
Co kdyby nám pochopení vlivu ticha na naši pohodu pomohlo učinit z našich domovů šťastnější a zdravější místo? Jak zjistíme, kolik ticha potřebujeme? Tyto fascinující otázky zkoumáme v nové neurovědní studii, kterou na objednávku společnosti Whirlpool provedla laboratoř Lab of Misfits.
Experimentální fáze výzkumu laboratoře Lab of Misfits
Experimentální část výzkumu zahrnovala primární neurovědní výzkum laboratoře Lab of Misfits na vzorku 106 účastníků z Francie a Itálie. Studie zahrnovala širokou škálu psychoanalytických experimentů, které měřily reakce na vizuální a sluchové podněty a speciální testy určené k odhalení nevědomého vnímání a sklonů.
Kolik ticha je potřeba k tomu, abychom maximalizovali svou pohodu? Odpověď zní, že u každého člověka je to jiné. Laboratoř Lab of Misfits a společnost Whirlpool proto provedly experiment, jehož cílem bylo zjistit, jaké proměnné ovlivňují vnímání hluku / ticha – a jak to může ovlivnit pohodu.
Se zúčastněnými osobami byly vedeny rozhovory a byly požádány o provedení různých testů, aby lépe porozuměly více aspektům nebo proměnným v jejich životním stylu – a aby zjistily, zda některý z nich významným způsobem koreluje s jejich prožíváním hluku způsobujícím stres. Bylo zkoumáno 16 různých proměnných – všechny lze považovat za měřítka pohody – zahrnující vše od věku, příjmu, množství pohybu, typu osobnosti, až po zvyky při dojíždění do práce. Výzkum zjistil, že ne každý z těchto faktorů souvisejících s pohodou souvisí významným způsobem s hlukem. Bylo však zjištěno, že některé z nich mají dramatický vliv na to, jak je hluk vnímán.
Souvislost mezi hlukem a stresem
Výzkum zjistil, že čím více je člověk rušen hlukem, tím více se cítí ve stresu. Nejvýrazněji se to projevuje u vnitřního hluku a bylo zjištěno, že jde o lineární vztah, tj. stres se snižuje, když se minimalizuje frustrace z hluku, přičemž existuje silná korelace mezi množstvím zažívaného vnitřního hluku a stresem. Při popisu tohoto vztahu Lotto uvádí, že „Nejsilnějším prediktorem stresu z hluku je vnitřní hluk - jak jeho množství, tak pocity, které vyvolává. Naše data naznačují, že lidé, kteří jsou méně stresovaní, budou potřebovat méně ticha (a naopak).“
Na druhou stranu se zdá, že svět, ve kterém žijeme, je stále hektičtější, nervóznější a hlučnější. Co tedy dělat?
Kdyby ticho mohlo mluvit: jak hluk ovlivňuje naši emocionální a fyzickou pohodu
Studie laboratoře Lab of Misfits zjistila, že hluk, který lidé zažívají v běžném životě, ovlivňuje jejich emocionální a fyzickou pohodu. Samotný hluk je však složitější, než se na první pohled zdá. Beau Lotto z laboratoře Lab of Misfits vysvětluje proč: „V životě zažíváme tři hlavní typy hluku. Jedním je relativně stálý vnější hluk na pozadí, například hluk vznikající provozem městské dopravy. Existuje také sporadický hluk, který způsobuje vyrušení. A nakonec je tu to, co označujeme jako „vnitřní hluk“, což je naše neschopnost soustředit se - často popisovaná jako „klábosení“. Naše studie zkoumala, jak moc jsou lidé těmito typy frustrováni.“
Domov: tišící skořápka plná klidu
Hluk okolního světa nemůžeme ovlivnit, ale můžeme si uspořádat domov na útočiště ticha a klidu.
Náš domov je ideálním prostředím pro vybudování skořápky nebo ulity, kam se můžeme uchýlit, abychom zvládli, naslouchali nebo utlumili zvuky našich myšlenek a okolního světa. Úroveň klidu v našich domovech lze zlepšit mnoha způsoby, například výběrem tišších domácích spotřebičů, vypnutím televize, když se na ni nedíváme, nebo zvukovou izolací použitím závěsů a koberců. Vychutnejte si ticho a klid kolem sebe; pocítíte jejich přínos sami v sobě.
Vítejte ve světě Whirlpool. Tvoříme pro vaši pohodu.